Obecne rozporządzenie MZ nt recept – wyjasnienia

Obecnie obowiązującym dokumentem regulującym wypisywanie recept jest obowiązujące od 17 kwietnia 2018 rozporządzenie Ministra Zdrowia – D20180745. Ponieważ jak plotka niesie było pisane w pośpiechu, przez osoby nie w pełni znające temat (złośliwości z mojej strony zamierzone ale oparte na własnych danych), spowodowało liczne niejasności istotne między innymi dla nas, psychiatrów.

Ostatnio zgłaszane były przez pacjentów sytuacje w których konkretne apteki nie wydawały leków (głównie benzodiazepin) wypisanych na drukach obowiązujących do teraz, w sytuacjach gdy recepta była “nie NFZtowa” – czyli wypisana bez umowy z NFZ, bez numerów, kodów kreskowych etc – czyli zwykła 100% recepta. Apteki odmawiające wydawania leków tłumaczyły to koniecznością umieszczenia na recepcie “3 kodów”. Niestety nie ma jasności o jakie kody chodzi.

W związku z tą sytuacją  postanowiłem się sprawie przyjrzeć dokładniej. Ponieważ opinie które uzyskałem są opiniami nie na papierze, tylko telefonicznymi, postaram się je streścić i przedstawić stan obowiązujący na dzień dzisiejszy (5-6-2018) bez powoływania się na konkretne osoby które te opinie przedstawiły.
Opinia NFZ – zgodnie z obowiązującym (cytowanym wyżej) rozporządzeniem lekarz nie mający umowy z NFZ by wypisać leki psychotropowe musi wystąpić do NFZ po pulę numerów do tych recept. Jeśli nie chce wystąpić do NFZ (nie chce mieć umowy) to może wystąpić do Inspektoratu Farmaceutycznego o te numery. Za to IF wystąpi o nie do NFZ…..

Opinia “aptekarska”  – rozporządzenie jest tak źle napisane że apteki (w ramach indywidualnych decyzji) decydują się realizować recepty na dotychczasowych zasadach czekając na nowelizację rozporządzenia która ponaprawia błędy. Faktycznie obecnie istnieje już projekt nowego rozporządzenia i jest w konsultacjach.

Morał: w mojej opinii trzeba czekać na nowe rozporządzenie a do tego czasu informować pacjentów że jak jedna apteka nie zrealizuje, to szukać innej. Podkreślam że to moja opinia osobista.

Leave a Reply